Plugga eller jobba utan att riskera aktivitetsersättningen
Regeringen föreslår att man ska kunna prova att studera eller arbeta utan risk för att förlora aktivitetsersättningen. Det är en efterlängtad förändring av reglerna och tanken är att underlätta för unga med aktivitetsersättning för nedsatt arbetsförmåga att vilja och våga pröva på att arbeta eller att studera.
Har svag förankring till arbetsmarknaden
Antalet unga med aktivitetsersättning har ökat kraftigt. Många av dessa personer har inte någon eller endast en svag förankring på arbetsmarknaden. Det finns därför en risk att de blir kvar i sjukförsäkringen och därigenom även riskerar permanent ekonomiskt och socialt utanförskap.
Förslaget ska underlätta
Ungdomar som vill prova att arbeta eller studera ska kunna ha aktivitetsersättningen vilande i upp till två år, enligt förslaget. Därmed får ungdomarna en ökad trygghet jämfört med idag då man riskerar att bli av mer ersättningen. Tanken är att underlätta för unga med aktivitetsersättning för nedsatt arbetsförmåga att vilja och våga pröva på att arbeta eller att studera.
De nya reglerna föreslås börja användas den 1 februari 2013.
Text: Yrsa Holmén