Team Frösunda-dagarna för ökat fokus och gemenskap
I helgen, för tredje gången i rad, träffades Team Frösundas idrottare under Team Frösunda-dagarna. Helgen bjöd idrottarna, deras personliga assistenter och anhöriga på nyttiga och inspirerande föreläsningar av bland annat landets bästa inom idrottspsykologi och nutrition.
Efter att ha arrangerat dessa dagar i både Göteborg och Stockholm samlades de 80 deltagarna i år i Karlstad. Gruppen fick under dagarna lära sig om vikten att ha rätt balans mellan kost och idrott av Marina Sjöberg som har spetskompetens inom idrottsnutrition. Lennart Carlsson som är en av Sveriges främsta på att få personer att kunna prestera på sitt absoluta max utbildade gruppen i mental träning. Helgen avslutades med att hockeystjärnan Håkan Loob, som idag är VD för Färjestad, berättade om de erfarenheter han tagit med sig från sin långa och framgångsrika karriär och hur man bygger upp ett bra lag.
Inspiration och gemenskap
- Team Frösunda-dagarna handlar om att vi i Team Frösunda ska stötta våra idrottare i deras idrottskarriärer genom att skapa inspiration men också ge dem användbara och nyttiga tips på vägen. I år handlar det också mycket om att vi ska stötta flera av våra idrottare på vägen mot Paralympics. Men dagarna handlar lika mycket om att skapa gemenskap och att idrottarna ska få möjlighet att träffas och få utbyta erfarenheter, säger Fredrik Finnmark projektledare Team Frösunda
Johan Bratt, sportagent i Team Frösunda berättar
- Det klart bästa är att se den energi och gemenskap som finns i gruppen. Det spelar ingen roll om man är ”stjärna” i landslaget eller om man är precis i början av sin karriär, alla är lika viktiga. Det är unikt för just handikappidrotten, enligt min mening. Att skapa teamkänsla är ett viktigt mål för oss och Team Frösunda-dagarna liksom liknande händelser som vi arrangerar är ovärderliga.

”Bra blandning av nyttigheter för oss idrottare”
Christoffer Lindhe som är en av Team Frösundas profiler och en av de tio som nu siktar mot Paralympics berättade för sina ”kollegor” om sitt liv, sina mål och arbetet som förebild för att få unga att börja idrotta säger. Så här om dagen:
- Helgen gav en bra blandning av föreläsningar och roliga aktiviteter. Just ämnen som kost, mental träning och skadeförebyggande är ju centrala för oss som idrottsmän men får ofta inte lika stort fokus som träningen. Håkan Loob sa också mycket jag kan ta med mig. Nästa gång hoppas jag även på en fysisk aktivitet men i övrigt var det mycket givande och roliga dagar, säger Christoffer Lindhe.