Logga in

Till toppen av sidan

En organisation, fyra affärsområden.

Frösunda erbjuder ett brett och unikt tjänsteutbud av Personlig assistans, Daglig verksamhet, Boende, Skola, Äldreomsorg, Korttidsvistelse och stöd till barn och ungdomar med social problematik.

Organistationsträd

Personlig assistans

Uppdelad på sju regioner och lokala assistanskontor i hela Sverige.

Funktionsnedsättning

Verksamheter i egen regi och på uppdrag av kommuner via entreprenad inom daglig verksamhet, boende, coachning, sär- och träningsskola och korttidsvistelse.

Äldreomsorg

Verksamheter i egen regi och entreprenad på uppdrag av kommuner.

Individ och familj

Verksamheter inom individ- och familjeomsorg till barn och ungdomar med social problematik.

Kontaktuppgifter

Regionchefer

Personlig assistans

Maria Persson, Region Syd
Tel: 010-130 37 60, maria.persson@frosunda.se

Kajsa Delborn, Region Öst
Tel: 010-130 31 58, kajsa.delborn@frosunda.se

Lisa Brixius, Region Norr
Tel: 010-130 40 77, lisa.brixius@frosunda.se

Pia Järnestam, Region Stockholm
Tel: 010-130 32 20, pia.jarnestam@frosunda.se

Alfred Hajrizaj, Region Väst / Göteborg
Tel: 010-130 32 88, alfred.hajrizaj@frosunda.se 

Funktionsnedsättning

Vanja Linderlöf, Region Norr
Tel: 010-130 37 37, vanja.linderlof@frosunda.se

Eija Nordahl, Region Stockholm Stad / Region Väst
Tel: 010-130 31 64, eija.nordahl@frosunda.se

Bodil Ljungberg, Region Syd
Tel: 010-130 37 03, bodil.ljungberg@frosunda.se

Anja Sundin, Region Stockholm Syd och Mellan
Tel: 010-130 36 31, anja.sundin@frosunda.se

Farzam Mohabbati, Region Stockholm Norr
Tel: 010-130 40 21, farzam.mohabbati@frosunda.se

Mats Vikström, Region skolor
Tel: 010-130 40 44, mats.vikstrom@frosunda.se

Individ och Familj

Malin Svärd
Tel: 010-130 33 17, malin.svärd@frosunda.se

Äldreomsorg

Iréne Bengtsson
Tel: 010-130 38 64, irene.bengtsson@frosunda.se

 

Affärsområdeschefer

Äldreomsorg

Kerstin Stålskog, affärsområdeschef
Tel: 076-549 22 06, kerstin.stalskog@frosunda.se

Funktionsnedsättning och Individ & Familj

Anja Sundin, tf. affärsområdeschef
Tel: 010-130 36 31, anja.sundin@frosunda.se

Personlig assistans

Mattias Ragnegård, affärsområdeschef
Tel: 010-130 31 68, mattias.ragnegard@frosunda.se

Stab

Ekonomi

Johan Wewel, CFO
Tel: 010-130 40 35, johan.wewel@frosunda.se

Kvalitet och kompetens

Katarina Hamnström, Kvalitet- och kompetenschef
Tel: 010-130 35 39, katarina.hamnstrom@frosunda.se

Iréne Bengtsson, Chef kompetens och resurs
Tel: 010-130 38 64, irene.bengtsson@frosunda.se

Sofia Hägg Jegebäck, Kostchef
Tel: 010-130 36 95, sofia.jegeback@frosunda.se

Kommunikation

Torbjörn Carlbom, Kommunikationschef
Tel: 010-130 37 72, torbjorn.carlbom@frosunda.se

HR

Christina Hallberg Höglund, HR-chef
Tel: 010-130 30 59, christina.hallberg@frosunda.se

IT

Benjamin Ernryd, CIO
Tel: 010-130 41 15, benjamin.ernryd@frosunda.se

Bemanning och kris

Pia Järneström, Chef Central bemannning
Tel: 010-130 32 20, pia.jarnestrom@frosunda.se

Företagsledning

Nathalie Boulas Nilsson, CEO
nathalie.boulas.nilsson@frosunda.se

Johan Wewel, CFO
Tel: 010-130 40 35, johan.wewel@frosunda.se

Benjamin Enryd, CIO
Tel: 010-130 41 15, benjamin.ernryd@frosunda.se

Katarina Hamnström, Kvalitet- och kompetenschef
Tel: 010-130 35 39, katarina.hamnstrom@frosunda.se

Torbjörn Carlbom, Kommunikationschef
Tel: 010-130 37 72, torbjorn.carlbom@frosunda.se

Jenny Malmstedt, Bolagsjurist
Tel: 010-130 35 09, jenny.malmstedt@frosunda.se

Anja Sundin, tf. Affärsområdeschef Funktionsnedsättning och Individ & familj 
Tel: 010-130 36 31, anja.sundin@frosunda.se

Kerstin Stålskog, Affärsområdeschef Äldreomsorg
Tel: 076-549 22 06, kerstin.stalskog@frosunda.se

Mattias Ragnegård, Affärsområdeschef Personlig assistans
Tel: 010-130 31 68, mattias.ragnegard@frosunda.se

Styrelse

Kristian A. Adolfsen

Styrelseordförande

Roger Adolfsen

Styrelseledamot

Carl Lindstrand

Styrelseledamot

Kristoffer Lorck

Styrelseledamot

Ägare

Sedan våren 2018 är Frösundas huvudägare är ett helsvenskt bolag - Brado AB. Detta ägs av de båda norska bröderna Kristian och Roger Adolfsen.